
Een schoonmaker die op zijn werk statiegeldblikjes en -flesjes verzamelde uit vuinisbakken en die vervolgens inleverde bij een supermarkt, is volgens de Rechtbank Amsterdam ten onrechte op staande voet ontslagen door zijn werkgever.
Partnercontent
Het bedrijf moet de man uiteindelijk ruim 35.000 euro schadevergoeding betalen. De man werkt al sinds 2013 voor het schoonmaakbedrijf. Sinds eind 2022 is hij als vaste schoonmaker werkzaam op de locatie van een van de klanten van zijn werkgever.
Camerabeelden
Begin dit jaar ziet een beveiligingsmedewerker van die opdrachtgever op camerabeelden dat de schoonmaker na zijn dienst lege statiegeldflesjes en -blikjes meeneemt. Als de man daarop wordt aangesproken, erkent hij dat hij weleens statiegeld verpakkingen meeneemt die hij in de vuilnisbakken van het bedrijf aantreft. De man heeft dit een paar keer eerder gedaan en daarmee zo’n 35 euro verdiend. Tijdens het gesprek geeft de man ook aan dat hij niet wist dat het meenemen van statiegeldverpakkingen verboden is, en dat hij spijt heeft dat te hebben gedaan. Hij zegt dat hij de 35 euro graag wil terugbetalen.
Toch laat de klant aan het schoonmaakbedrijf weten dat de man niet meer hoeft terug te komen. Het schoonmaakbedrijf besluit vervolgens om de man te schorsen en niet veel later op staande voet te ontslaan.
Aanspraak op vergoedingen
De schoonmaker is het hier niet mee eens en stapt naar de rechter om te protesteren tegen zijn ontslag. Hij heeft inmiddels een nieuwe baan gevonden bij een ander schoonmaakbedrijf en hoeft zijn werk daarom niet terug. Wel vecht hij zijn ontslag op staande voet aan.
Bij de kantonrechter wordt de schoonmaker op een groot aantal punten in het gelijk gesteld, waardoor hij aanspraak maakt op een aantal vergoedingen. De kantonrechter wijst er onder meer op dat de schoonmaker de flesjes en blikjes niet uit de zogenoemde recyclebak van het bedrijf viste. De flesjes en blikjes die de man meenam, vond hij in de prullenbakken. Die zouden dus worden weggegooid.
Geen dringende reden
Tijdens de rechtszaak stelde het schoonmaakbedrijf een zero tolerance beleid te voeren met betrekking tot het meenemen van statiegeld verpakkingen. Maar de kantonrechter oordeelde dat het bedrijf dit onvoldoende kon bewijzen. De rechter neemt het het schoonmaakbedrijf ook kwalijk dat het de medewerkers pas ná het ontslag van de man – per WhatsApp – informeerde over het beleid met betrekking tot statiegeld flessen en -blikjes. Hij vindt in dit geval het vergrijp geen dringende reden voor een ontslag op staande voet. Daarbij speelt ook een rol dat de man al twaalf jaar voor het schoonmaakbedrijf werkte en zijn werk altijd goed heeft gedaan. De kantonrechter vindt daarom dat het schoonmaakbedrijf de man in dit geval dus niet op staande voet had mogen ontslaan. Dat betekent dat het schoonmaakbedrijf de ex-werknemer zo’n 35.000 euro aan ontslagvergoedingen moet betalen.
Meer weten over dit onderwerp? Neem dan contact op met RechtNet Advocaten via [email protected] of bel naar 073-6154311.




